Największa gotycka twierdza w Europie, dawna siedziba zakonu krzyżackiego
Zamek w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) to monumentalny średniowieczny zespół zamkowy położony na prawym brzegu Nogatu. Jest to największa ceglana twierdza w Europie i jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury obronnej na świecie. Od 1997 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Budowę zamku rozpoczęto w 1274 roku z rozkazu mistrza krajowego zakonu krzyżackiego Konrada von Thierberga, jako konwent zakonny. Pierwotnie była to niewielka warownia, która z czasem została rozbudowana do potężnego, trójczłonowego kompleksu składającego się z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego (Przedzamcza). W 1309 roku, po zajęciu Gdańska przez Krzyżaków, do Malborka przeniesiono siedzibę wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i stolicę państwa zakonnego.
Zamek Wysoki, najstarszy element kompleksu, miał charakter klasztorny. Mieściły się w nim między innymi dormitorium (wspólna sypialnia), refektarz (jadalnia) oraz kaplica. Zamek Średni pełnił funkcje reprezentacyjne i administracyjne - to tutaj znajdował się Pałac Wielkich Mistrzów, Wielki Refektarz oraz inne pomieszczenia służące do przyjmowania gości i prowadzenia polityki zakonnej. Zamek Niski natomiast miał charakter gospodarczy - mieściły się tu stajnie, spichlerze, browary i inne zabudowania pomocnicze.
Po wojnie trzynastoletniej (1454-1466) zamek przeszedł w ręce polskie i stał się jedną z rezydencji królów Polski. W okresie I rozbioru Polski (1772) przejęli go Prusacy, którzy dokonali wielu niefortunnych przebudów, adaptując zamek na koszary wojskowe. W XIX wieku, dzięki inicjatywie niemieckich konserwatorów, rozpoczęto jego renowację, przywracając mu średniowieczny charakter.
Podczas II wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony - zniszczeniu uległo około 50% zabudowań. Po wojnie rozpoczęto jego odbudowę, która trwa właściwie do dziś. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Zamkowego, które prezentuje bogatą kolekcję związaną z historią budowli, zakonu krzyżackiego oraz sztuki gotyckiej.
Stolica Polski z fascynującą historią, odbudowaną starówką i licznymi muzeami.
Czytaj więcejZimowa stolica Polski u podnóża Tatr, z charakterystyczną zabudową i bogatą kulturą góralską.
Czytaj więcejMiasto z wyjątkowym starym miastem i zamkiem, który łączy wpływy Wschodu i Zachodu.
Czytaj więcej